Poczta Polowa

Noc Muzeów 2019


W tym roku z okazji Krakowskiej Nocy Muzeów, serdecznie zapraszamy Państwa do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8. Gdzie będzie można zobaczyć nie tylko eksponaty, ale również dioramy, uzbrojenie, wysposażenie przygotowane przez nasze SRH jak i inne grupy! Serdecznie zapraszamy.

17 maja 2019 r. w godz. 17:00-24:00


Program: https://krakow.ipn.gov.pl/
pl4/aktualnosci/70147,Noc-Muzeow-na-Przystanku-Historia-IPN-Krakow-17-maja-2019.html

Setna rocznica odzyskania niepodległości

W tym wyjątkowym dniu, serdecznie dziękujemy, że jesteście Państwo z nami. A korzystając z pięknej pogody zachęcamy również do udziału w różnych patriotycznych wydarzeniach. Oby święta takie jak to dzisiejsze były okazją do szerzenia szczerego patriotyzmu wśród najmłodszych.

20181111 122739 2

 

Rocznica Bitwy Radłowskiej 2018

2018RadlowSzanowni Państwo, już w najbliższy weekend zapraszamy do Biskupic Radłowskich i Radłowa, gdzie odbędą się obchody 79 rocznicy wybuchy II Wojny Światowej, bitwy o most w Biskupicach Radłowskich, oraz walk o Radłów. Szczegóły na plakacie.

Święto Wojska Polskiego 2018


wito wojska polskiego 2018 20180901 181600695715 sierpnia 2018 roku 13 rekonstruktorów naszego stowarzyszenia zażyło sławy, splendoru, Słońca, gorąca i pragnienia -stałej ceny udziału piechoty w defiladach. Poniżej przedstawiamy barwny opis tego wydarzenia przygotowany przez jednego z naszych kolegów:


Wzięliśmy udział w warszawskiej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego, rekonstruując krakowsko-śląską zmianę Batalionu Stołecznego z sierpnia 1939 r.
O ile, ze sławą i splendorem było jak zwykle: przytłumiła nas barwa i stukot kopyt jazdy - od kłapiących na konikach drużynników wczesnośredniowiecznych przez karmazynowo - lamparcich husarzy po żółtych ułanów z kasztanem ich rotmistrza polującym przez większą część oczekiwania na ostatnie dwa szeregi naszych szyków. Trudno z resztą ukryć podziw dla szyku polskiej jazdy, oglądanej, jak my to oglądaliśmy z bliska i z dołu.
Podobnie silne wrażenie zrobiły, także na nas, czołgi, ruszające do defilady z postoju po naszej prawej stronie. Albo huk przelotu współczesnych rycerzy przestworzy.
Zachwycały żółto-granatowe ciasne szyki sławnego 4 Pułku Piechoty, brody i bermyce saperów, błękit koletów piechoty wybranieckiej, czerwień muszkieterów czy ponura i zawzięta czerń żuawów śmierci.
Pomiędzy nimi, wycięta z większości relacji, przemaszerowała śląsko - krakowska zmiana Batalionu Stołecznego - jednolita ziemistością mundurów, nierozpoznawalnych, nawet dla najbliższych, twarzy pod okapami hełmów, sylwetek zmienionych tornistrami z jednolitymi kocami; i równą jednolitością kroku pozbawieni własnego sposobu poruszania.
Taki los szarej piechoty.
Udział w tym losie to także część jej rekonstrukcji.
Także jej częścią stało się nużące i kilkugodzinne oczekiwanie w promieniach słońca na naszą kolej. Koleżeńskie rozmowy, dzielenie się wodą, fale znużenia i pot na twarzach kolegów, w końcu marsz po wonnych śladach kawalerii (woleli byśmy jednak "ślady kopyt"), w zgiełku megafonowej narracji spikerów oraz zbyt szybkiego dla naszego tempa marsza -głuszących takt naszych kroków. W końcu na baczność i w prawo patrz, przełamując trzaskiem podkuć zgiełk, defilada przed trybuną honorową - a potem niespodziewanie długi marsz wśród coraz ciaśniejszych szpalerów widzów.
W końcu przetarte stopy tych, którzy nie doceniają onuc - potem zaś, poza szczęśliwymi wyjątkami, wielogodzinny powrót do domów.
Dla pełnego obrazu trzeba dodać krótkie 3-4 godziny snu w przeddzień a także zimowe i wiosenne dwudniowe ćwiczenia zgrywające naszą trzynastkę z kolegami z Cytadeli, Reduty Częstochowa i z 2 Morskiego Pułki Strzelców. Ćwiczenia te prowadzone były fachowo i z wielkim taktem a korzyścią dla nas przez kolegów z Cytadeli, która, jako gospodarz, zaprosiła Wrzesień do udziału w tej uroczystości.
Sądzę jednak, że wśród nas uczestników nie ma nikogo, kto by tego udziału żałował i nie wyniósł z niego, może czasem nawet wzruszających wrażeń.

 

Jednocześnie nasze odwody broni przeciwpancernej zaprezentowały się w Krakowie na Placu Szczepańskim, na zaproszenie Narodowego Banku Polskego, gdzie świętowano również 760-cio lecie Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Była to okazja do oddania kulku salw armatnich, a dla odwiedzających między innymi zapoznania się z uzbrojeniem z 1939 roku, na naszym stoisku oraz z uzbrojeniem współczesnym na stoisku 6 Batalionu Dowodzenia, skosztowania okolicznościowego tortu, jak i również nabycia pamiątkowych monet i banknotów. Na zakończenie wieczoru odbyła się transmisja spektaklu "Wolność we krwi"

Zapraszamy do

Galerii


Trójbój Majowy 2018

Jak co roku również i w 2018-tym, nasze stowarzyszenie zrealizowało Trójbój Majowy.

 

W piątkowe popołudnie, razem z innymi krakowskimi muzeami zaprosiliśmy do zwiedzania w ramach Nocy Muzeów, mimo, że początkowo pogoda zdawała się pokrzyżować plany to finalnie okazało się, że z każdą godziną wraz z poprawiającymi się warunkami przybywało zwiedzających. Jak zwykle obok naszego muzeum swoją ekspozycję, znacznie nowocześniejszego niż drugo wojenny, sprzętu przygotowała krakowska Jednostka Strzelecka 2039, można było między innymi nauczyć się rozkładania współczesnych karabinów, przymierzyć maski przeciwgazowe oraz zasięgnąć informacji o rekrutacji do SJS.

 

Drugi dzień to tradycyjnie dzień zwycięskiego boju pod Gostyniem, czyli Bitwa Wyrska 2018, jak zwykle organizatorzy stanęli na wysokości zadania, znakomita pirotechnika, wozy bojowe oraz duża ilość samych rekonstruktorów, sprawiły, że samo wydarzenie oprócz swojej historycznej powagi, stanowiło również świetną atrakcję dla dużej ilości widzów.

 

Dzień trzeci, poniekąd będący zwieńczeniem zwycięskiego boju spod Wyr, to nasze Święto Pułkowe, podczas którego uczestniczymy w mszy świętej sprawowanej w intencji żołnierzy 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz ich rodzin. Za piękne słowa i sprawowanie ofiary serdecznie dziękujemy Ojcom Franciszkanom z klasztoru przy ul. Reformackiej w Krakowie.

 

GALERIA

Majówka pod Kopcem

Setne obchody odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą to piękny i ważny moment, lecz również znakomita okazja aby często i w różnych sytuacjach wspominać o walce o niepodległość. Jednym z wydarzeń organizowanych z tej okazji była „Majówka pod Kopcem”. Przez cały dzień osoby odwiedzające Las Wolski miały możliwość nie tylko oglądać ekspozycje wielu stowarzyszeń historycznych i proobronnych, ale również spróbować przepysznych potraw według przedwojennych przepisów, czy wziąć udział w prelekcjach na temat umundurowań różnych wojsk, walki o nie podległość w 1918 roku jak i w latach późniejszych. Od wschodu do zachodu słońca podnóże im. Marszałka Józefa Piłsudskiego tętniło życiem i patriotycznymi emocjami. Zapraszamy do galerii, zdjęcia autorstwa Pana Krzysztofa Jaśko oraz Pani Doroty Wołkowskiej.

GALERIA


Święto Niepodległości w Muzeum 20ppZK


Szanowni Państwo, tradycyjnie już, w Narodowe Święto Niepodległości zapraszamy do zwiedzania naszego Muzeum 20 Pułku Piechoty przy ulicy Rydla 54 w Krakowie. W programie oprócz zwiedzania ekspozycji (w tym repliki polskiego schronu bojowego) również prezentacje wyszkolenia a także w miarę warunków atmosferycznych pokazy w plenerze. Szczegóły wydarzenia będą aktualizowane na naszej stronie na Facebooku gdzie serdecznie zapraszamy!

Facebook.com-ŚwiętoNiepodległości


 

Strona 1 z 28