Wyposażenie Sekcji Polskiej SRH Wrzesień 39

Piechota i Kawaleria

Hełm wz.31

Dla piechoty, odnowione, oryginalne hełmy wz. 31 z regulaminowym malowaniem.

Helm

Hełm wz.15

Dla kawalerii, odnowione, oryginalne hełmy wz. 15, lub odpowiednio przerobione hełmy wz. 26.

Helm_2

W grupie nie zezwala się na używanie w czasie rekonstrukcji hełmów z wszelkiego rodzaju tworzyw! Nie wskazane są również hełmy które w 90% składają się ze szpachli! Na polu walki, nawet rekonstrukcyjnym, hełm może wam uratować zdrowie, a czasem nawet życie!

Ładownice

Dla kawalerii i piechoty, skórzane, 3-komorowe, oryginalne, szyte od podstaw kopie. Dla obsługi RKM wz. 28, granatnika wz.36, kb.ppanc wz. 35, kopie ładownic i toreb amunicyjnych adekwatne do obsługiwanej broni.

 

Ladownice

Ladownice_2

ladownice_3

Chlebak wz.33

Dla piechoty, oryginalne lub szyte od podstaw kopie chlebaków wz.33 z paskiem.

chlebak

 

Chlebak wz.26

Dla kawalerii, oryginalne lub przerobione czeskie lub szyte od podstaw kopie chlebaków wz.26 z paskiem.

chlebak_2

Maska p-gaz wz.32

Dla piechoty oryginalna lub szyta od podstaw kopia torby na maskę p-gaz wz.32
(zdjęcie wkrótce!)

Maska p-gaz. RSC

Dla kawalerii puszka na maskę RSC, najlepiej krótka.

P-Gas

Posiadanie oryginalnej maski nie jest wymagane.

Łopatka piechoty i bagnet

Dla piechoty i kawalerii oryginalna lub przycięta łopatka LWP w skórzanej kopii pokrowca.
Dla piechoty i kawalerii oryginalny bagnet polski dowolnego wzoru z pasującą do niego żabką.

lopatka

Tornister wz.33

Dla piechoty, Najbardziej wskazany jest powojenny tornister piechoty LWP, różniący się od przedwojennego głównie wszytą na wewnętrzną klapę kieszonką na niezbędnik.
(zdjęcie wkrótce!)

Manierka i menażka

Dla kawalerii i piechoty, do celów rekonstrukcyjnych nadają się powojenne menażki z płytką pokrywą i powojenne manierki.

Menazka_manierka

Troki

Dla kawalerii i piechoty, skórzane, z naturalnej skóry, szyte.
Dla piechoty wymagane jest 5 troków - 3 do przytroczenia koca i 2 do przytroczenia menażki.
(zdjęcie wkrótce!)

Koc

Dla kawalerii i piechoty, oryginalny lub amerykański koc khaki. W kawalerii koc przytracza się do siodła, więc nie jest obowiązkowy.
(zdjęcia wkrótce!)

Karabinek wz. 29

Dla kawalerii i piechoty, Kbk. Mauser - repliki Mausera wz. 29. Akceptujemy również odlewy w czeskiej kolbie.

Karabiny te produkowane były od 1930 roku w Państwowej Fabryce Broni w Radomiu (F.B. RADOM) gdzie do początku II Wojny Światowej
wyprodukowano 264300 tych karabinów. W tym samym czasie w warszawskiej fabryce broni przerabiano wz.98 tak, aby upodobnić go do wz.29.
Kaliber 7,92 mm, donośność 4000 m, długość bez bagnetu 1100 mm , ciężar bez bagnetu 3,9 kg , magazynek 5 naboi.

karabin_wz29
fot. Tomasz Barcz videokrakow.pl

Karabin Maszynowy wz.30

Ciężki karabin maszynowy wzór 30 ( CKM wz.30 ) wzorowany na karabinie Browning produkowany w warszawskiej Fabryce Karabinów Państwowej Wytwórni Uzbrojenia . W 1931 roku powstała pierwsza partia 200 szt. Dopiero w 1932 roku rozpoczęto dostawy masowe. Kaliber 7,92 mm , nabój 7,92 x 57 , długość całkowita 1200 mm, długość lufy 720 mm, masa własna 13,6 kg masa bojowa 16,6 kg (3 litry wody w chłodnicy) masa podstawy w zależności od wzoru 29,3 kg ( wz 30 do 17 kg wz 36), szybkoszczelność 600 strz.min.

Na zdjęciu poniżej możemy zobaczyć: Skrzynię amunicyjną. taśmę parcianą z mosiężnym początkiem zawierająca 250 szt pocisków.
Wodnik do przenoszenia wody i chłodzenia lufy, skrzynia na narzędzia i osprzęt Plot oraz piórnik do przenoszenia zapasowych luf.

karabin_maszynowy_wz30
fot. Tomasz Barcz videokrakow.pl

Granatnik wz. 1936

W kwietniu 1931 roku skonstruowano pierwszy, udany prototyp, którego produkcję zlecono firmie "Perkun" w Warszawie. W toku dalszych prac powstał ulepszony granatnik 46 mm wz. 36, którego produkcją seryjną miała zająć się firma Fitzner, Gamper, Zieleniewski w Krakowie. Pierwsze granatniki trafiły do jednostek Wojska Polskiego w 1937 roku. Początkowo kompanie piechoty miały otrzymać po 3 (1 granatnik na pluton). Później utworzono sekcję do dyspozycji dowódcy kompanii. Dywizja piechoty miała posiadać 81 granatników. Kaliber 46 mm , ciężar 8 kg, długość całkowita 640 mm, donośność 100-800m szybkostrzelność praktyczna 15 szt/min, ciężar pocisku 0,76 kg.

 

granatnik_wz36
fot. Tomasz Barcz videokrakow.pl

granatnik_wz36_drugie
fot. Tomasz Barcz videokrakow.pl

Karabin maszynowy Browning wz. 1928

Skonstruowany w latach 1916-1917 ręczny karabin maszynowy Browning był jednym z najlepszych modeli tej broni. Prosta konstrukcja i budowa umożliwiały szybkie rozłożenie karabinu do czyszczenia. Wielką zaletą karabinu była również możliwość prowadzenia ognia z każdej pozycji strzeleckiej. W 1920 roku Browning odstąpił belgijskiej Fabrique Nationale d' Armes de Guerre z Liege prawa do konstrukcji ręcznego karabinu maszynowego. Cztery lata później, wzorując się na modelu z lat 1916-1917, Belgowie opracowali karabin FML 1924. Karabin ten wziął udział w konkursie przeprowadzonym w 1925 roku w Polsce. Komitet ds. Uzbrojenia i Sprzętu (KSUS) z trzech najlepiej prezentujących się modeli (Browning, Lewis i Hotchkiss) wybrał Browninga. Zamówiono 10 tys. karabinów, które miały zostać zmodyfikowane według polskiego projektu. Kupiono również licencję na wytwarzanie tego sprzętu w kraju. Karabin otrzymał oznaczenie wz.28, a jego produkcja ruszyła na początku 1929 roku. Pierwszymi oddziałami, które otrzymały nowy rkm były jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza. Do 1933 roku broń tą otrzymały wszystkie jednostki kawalerii i piechoty (40 pułków kawalerii i 90 piechoty). Kaliber 7,92, ciężar 11,10 kg szybkostrzelność 80 szt/min magazynek 20 naboi.

browning_wz28
fot. Tomasz Barcz videokrakow.plAkceptujemy tylko i wyłącznie zgodne z prawem RP repliki broni, odlewy aluminiowe i zdekowane karabiny z dokumentami wystawionymi w Polsce.

Oczywiście lista ta nie jest pełna. Do tego dochodzą rzeczy w rodzaju latarek, płacht przeciwdeszczowych, woreczków na suchary a także epokowych przedmiotów osobistych, itd. Im więcej zgromadzi się epokowego wyposażenia, tym lepsza i bardziej wiarygodna będzie sylwetka którą odtwarzamy.