Radłów-Walki Uliczne


9 i 10 września SRH „Wrzesień 39” uczestniczyło w uroczystościach patriotycznych 78. rocznicy bitwy o Biskupice Radłowskie i walk o Radłów.
W sobotę 9 września uroczystości w Biskupicach rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 20 PPZK biorących udział i poległych w bitwie. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik stojący na przyczółku starego mostu, o który toczyły się krwawe walki. Tutaj została odprawiona uroczysta msza święta a następnie odbyła się wieczornica patriotyczna w wykonaniu dzieci z miejscowej szkoły. Nasze stowarzyszenie przygotowało apel poległych i wystawiło wartę honorową pod pomnikiem. Uroczystości zakończyły się salwą honorową z naszej armaty Boforsa. W niedzielę 10 września uroczystości w Radłowie. Bierzemy w nich symboliczny udział wysyłając delegację, która uczestniczy we mszy świętej i uroczystościach oficjalnych, następnie składa kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu w Radłowie. W tym czasie pozostali członkowie dopinają ostatnie przygotowania do rekonstrukcji pt. „Bitwa o Radłów – walki uliczne”. To największa rekonstrukcja przygotowana przez nasze Stowarzyszenie w tym roku. Staraliśmy się odtworzyć rzeczywiste wydarzenia rozgrywające się w Radłowie i na przedmieściach 7 września 1939 roku, ze sceną kulminacyjną obrony i spalenia Szkoły Powszechnej. Prace przygotowawcze trwały kilka tygodni, końcowy efekt wart był jednak trudu. Bogata scenografia, bardzo dobra pirotechnika i znakomita gra uczestników rekonstrukcji zrobiły duże wrażenie na oglądających. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania za profesjonalne zachowanie dla miejscowych dzieci.

W pikniku i rekonstrukcji poza członkami SRH „Wrzesień 39” brali udział:
- dzieci i mieszkańcy Radłowa i okolic odgrywający ludność cywilną,
- Projekt „Rosja w ogniu”
- GRH Batalion Obrony Narodowej „Żywiec”
- SLGRH „Front”
-SRH im. 16 Pułku Piechoty.
-Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych
-GRH Busko-Flak Abteilung

GALERIA